Planowanie przestrzenne: co się zmieniło i co należy poprawić
W ostatnich miesiącach za sprawą kilku ustaw w systemie planowania przestrzennego wprowadzone zostały szerokie zmiany. Czy będą one skuteczne i jak wpłyną na zagospodarowanie przestrzeni publicznej? Na to pytanie odpowiadają eksperci.
Zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym wprowadziły następujące ustawy:
1). Ustawa z 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu – do ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (DzU z 2015 r., poz. 774) – weszła w życie 11 września 2015 r.
Ustawa wprowadza dwa nowe instrumenty. Pierwszy to uchwalany na szczeblu wojewódzkim audyt krajobrazowy. Ma on określać m.in. krajobrazy priorytetowe w skali regionalnej. Jego podstawą będzie rozporządzenie. Z kolei na poziomie gminnym wprowadzono możliwość uchwalania przez gminy nowych aktów prawa miejscowego – gminnych uchwał określających zasady sytuowania tablic reklamowych, urządzeń reklamowych, szyldów i ogrodzeń. Za niedostosowanie się do wymogów takich uchwał reklamodawcy lub właściciele nieruchomości będą uiszczać kary pieniężne.
2). Ustawa z 9 października 2015 r. o rewitalizacji (DzU z 2015 r., poz. 1777) – weszła w życie 18 listopada 2015 r.
Ustawa zmienia procedurę sporządzania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Na tym etapie trzeba prowadzić szerokie analizy ekonomiczne, społeczne i środowiskowe oraz przeprowadzić bilans terenów przeznaczonych pod zabudowę. Zasadą jest promowanie zabudowy zwartej, czyli zabudowa jest dopuszczalna w bezpośrednim sąsiedztwie innych budynków, a tylko w uzasadnionych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta