Starcie dwóch światów, czyli wspólnotowcy kontra indywidualiści
Jakie nauki warto wyciągnąć z polskiej polityki A.D. 2015
Czego nauczył nas rok 2015? O polskiej polityce, ale też o polityce w ogóle? Jakie nauki warto z niego wyciągnąć, by w przyszłości były one pomocne w analizowaniu społecznej rzeczywistości?
1.
Pierwszą nauką jest ta, że wybory się raczej przegrywa, niż wygrywa. Bo prawda jest taka, że to bardziej Bronisław Komorowski i Platforma Obywatelska przegrali walkę o władzę, niźli Andrzej Duda oraz Prawo i Sprawiedliwość ją wygrali. To fatalne błędy byłego prezydenta i PO (zarówno w czasie sprawowania władzy, jak i w czasie kampanii wyborczej) spowodowały polityczną rewolucję na polskiej scenie politycznej. Oczywiście kampania prezydencka i parlamentarna obecnie rządzącej ekipy były bardzo udane i poprawne, nie zawierały jednak nowatorskich rozwiązań. Były prowadzone sprawnie, z użyciem nowoczesnych narzędzi, ale gdyby strona przeciwna nie zawaliła swoich kampanii, wynik mógłby być nieco inny.
2.
Po drugie, sprawdza się powiedzenie, że w polityce wszystko jest możliwe. Na początku ubiegłego roku tylko szaleńcy i zagorzali kibice Dudy przewidywali jego zwycięstwo, natomiast zdecydowana większość komentatorów wieściła łatwą wiktorię Komorowskiego (niektórzy w pierwszej turze). Nawet Jarosław Kaczyński przyznał w jednym z wywiadów, że nie wierzył w wygraną swojego nominata, a został on wystawiony tylko po to, żeby lider PiS nie musiał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta