ZUS prześwietli zagranicznego pracodawcę
Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 21 stycznia br. dał ZUS zielone światło do kontrolowania i kwestionowania umów zawartych przez Polaków z firmą z innego państwa unijnego, gdy ta praca zwalnia z obowiązku opłacania składek w Polsce.
ZUS ma prawo kwestionować zagraniczne umowy i żądać zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne w Polsce, jeśli udowodni, że zatrudnienie było fikcyjne. Nie musi przy tym stosować rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (dalej: rozporządzenie). Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 21 stycznia 2016 r. (III UK 61/15).
W firmie brytyjskiej
W omawianej sprawie zainteresowany prowadził od 2003 r. na terenie Polski pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem była sprzedaż hurtowa odpadów i złomu. Od 1 kwietnia 2011 r. do 30 listopada 2011 r. był jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę u brytyjskiego pracodawcy – przedmiotem umowy było wykonywanie pracy na stanowisku koordynatora logistycznego. Następnie od 1 grudnia 2011 r. podjął zatrudnienie u innego brytyjskiego pracodawcy na stanowisku pracownika ds. reklamy. Obaj brytyjscy pracodawcy dokonali wszelkich zgłoszeń w brytyjskich urzędach skarbowym i celnym oraz w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta