Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas ujawnić powiązania przedsiębiorstw

11 lutego 2016 | Praca i ZUS | Edyta Sieradzka
Edyta
 Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
źródło: materiały prasowe
Edyta
 Sieradzka, wiceprezes Ogólnopolskiej Bazy Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Do 25 lutego z wnioskiem o wypłatę dofinansowania za styczeń 2016 r. firmy zatrudniające inwalidów muszą złożyć w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oświadczenie o statusie przedsiębiorstwa. Jego brak wstrzyma pomoc.

Pracodawcy, którzy mają status przedsiębiorstwa powiązanego, przesyłają także informację o sytuacji ekonomicznej każdego przedsiębiorstwa powiązanego z beneficjentem. Muszą ją ponawiać przy każdym składanym wniosku o dofinansowanie. Natomiast przedsiębiorcy, którzy nie są powiązani, takie powiadomienie składają dopiero wtedy, gdy zmieni się ich status.

O co chodzi

Artykuł 3 ust. 1–3 załącznika 1 do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (DzUrz UE L 187 z 26.06.2014 r.) określa definicje przedsiębiorstwa samodzielnego, partnerskiego oraz powiązanego.

Jeśli przedsiębiorca ubiegający się o wypłatę nie przedstawi tych dokumentów do 25 lutego, nie może liczyć na dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych. PFRON wstrzyma to wsparcie, gdyż nie będzie mógł ocenić sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy. Tym samym utraci możliwość analizy zgodności udzielanej pomocy publicznej z rozporządzeniem Komisji nr 651/2014.

Zgodnie z nim żaden podmiot gospodarczy korzystający z pomocy publicznej nie może być w trudnej sytuacji ekonomicznej. Oznacza to, że gdy choć jeden podmiot należący do grupy przedsiębiorstw powiązanych jest w złej kondycji finansowej (niekoniecznie będzie to wnioskodawca), niedopuszczalne jest udzielenie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10367

Wydanie: 10367

Spis treści
Zamów abonament