Chiński jądrowy nowy świt
W eksperymentalnym reaktorze w Hefei uzyskano temperaturę trzy razy wyższą niż w Słońcu.
50 mln st. C miała plazma schwytana w magnetyczną pułapkę eksperymentalnego chińskiego reaktora fuzyjnego Instytutu Fizyki. Reakcje zachodzące w jego wnętrzu odpowiadają tym, jakie zachodzą we wnętrzu Słońca. Naukowcy dążą do tego, aby w ten sposób produkować energię. Na drodze do tego celu chińscy specjaliści są najbardziej zaawansowani. Przewyższyli między innymi uruchomiony niedawno z wielką pompą niemiecki tzw. stellarator Wendelstein 7-X w Greifswaldzie.
102 sekundy chwały
Jednak to nie bardzo wysoka temperatura sprawia, że Chiny mają obecnie przewagę. Pod koniec ubiegłego stulecia amerykański Tokamak Fusion Test Reactor uzyskał całe 510 mln st. C. Najważniejsze jest to, że Chińczykom plazmę udało się utrzymać przez 102 s.
Wspomniany reaktor w Niemczech osiąga wysoką temperaturę, ale tylko na ułamek sekundy. A aby czerpać z takiej reakcji korzyści, musi być ona podtrzymywana przez dłuższy czas – wtedy produkowana w wyniku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta