Adaptacji mogą towarzyszyć prace remontowe
Remont może dotyczyć nie tylko obiektów wykorzystywanych przez tego samego podatnika. Nabycie określonego obiektu w złym stanie technicznym nie zawsze bowiem oznacza, że nabywca go ulepsza. Może go poddać zwykłemu remontowi.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 stycznia 2016 r. (II FSK 3321/13).
Stan faktyczny
Sprawa dotyczyła rozliczenia PIT za 2006 r. A kwestią sporną okazała się wysokość kosztów uzyskania przychodów spółki jawnej, w ramach której podatnik prowadził działalność gospodarczą. Wątpliwości fiskusa wzbudziły m.in. wydatki w związku z nakładami na nieruchomość spółki. Urzędnicy ustalili, że spółka zamierzała tam prowadzić skup i sprzedaż złomu. W związku z tym uzyskała decyzję ustalającą warunki zabudowy na zmianę sposobu użytkowania istniejących obiektów na usługi handlu i skupu złomu stalowego oraz metali kolorowych. Przygotowanie nieruchomości na potrzeby prowadzenia handlu złomem wymagało m.in. usunięcia zbiorników paliwowych i innych urządzeń oraz instalacji.
Fiskus doszedł do przekonania, że nakłady na zakupioną nieruchomość nie mogą być potraktowane jako remont. W jego ocenie remont następuje bowiem w toku eksploatacji środka trwałego przez podatnika jako skutek tej eksploatacji (zużycia). Tymczasem spółka nabyła nieruchomość w określonym stanie i podjęła prace przystosowawcze do innego sposobu korzystania z tej nieruchomości. Podjęte przez nią prace i nakłady warunkowały adaptację tej nieruchomości do pełnienia funkcji składu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta