Zbiorcze świadectwo pracy po nowelizacji
Ponieważ niebawem z kodeksu zniknie umowa na czas wykonania oznaczonej pracy, po jej zakończeniu i nawiązaniu kolejnej umowy terminowej, nie będzie można do pierwszej z nich stosować przepisu zezwalającego na wydawanie zbiorczego świadectwa pracy.
Od 22 lutego 2016 r. zaczną obowiązywać zmiany w kodeksie pracy. Dotyczą przede wszystkim terminowych umów o pracę, tj. zawartych na okres próbny, czas określony i czas wykonania określonej pracy. Wprowadziła je ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie kodeksu pracy i niektórych innych ustaw (DzU z 2015 r., poz. 1220, dalej: nowelizacja).
Duże nowości
Najważniejsza zmiana polega na ograniczeniu okresu zatrudnienia na umowy terminowe do 33 miesięcy (z określonymi w ustawie wyjątkami). Przy czym dodatkowo przewidziano maksymalnie trzymiesięczną umowę na okres próbny. Łącznie zatem terminowe angaże będzie można zawierać najwyżej na 36 miesięcy. W nowelizacji wprowadzono też zmiany dotyczące okresów wypowiedzenia terminowych umów – zrównano je z okresami wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.
Wreszcie nowelizacja likwiduje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta