Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko obiektywny powód pozwoli ominąć limity

11 lutego 2016 | Praca i ZUS | Michał Synowiec
Michał 
Synowiec, senior associate DLA Piper
źródło: materiały prasowe
Michał 
Synowiec, senior associate DLA Piper

W praktyce uzasadnienie podpisania czwartej umowy na czas określony lub na dłużej niż 33 miesiące nie będzie łatwe. Utrudnia to brak definicji pojęcia obiektywnych powodów, które pozwolą odstąpić od stosowania ograniczeń.

Wraz z nowelizacją przepisów o umowach terminowych zmieniona została dotychczasowa treść art. 251 kodeksu pracy. Wprowadzając limity w zawieraniu umów na czas określony (maksymalnie trzy na nie dłużej niż 33 miesiące), ustawodawca wprowadził jednocześnie w dodanym § 4 odstępstwa od ich stosowania. W pkt 4 przepis ten przewiduje możliwość zawierania długoterminowych umów na czas określony bez ryzyka ich przekształcenia w umowy bezterminowe (na podstawie art. 251 § 1 k.p.) w razie wystąpienia „obiektywnych przyczyn po stronie pracodawcy".

Brak definicji

W praktyce pojęcie „obiektywnych przyczyn" wydaje się problematyczne. Ustawodawca nie definiuje bowiem tego pojęcia. W związku z tym pojawiają się wątpliwości, szczególnie akcentowane przez związki zawodowe i Inspekcję Pracy, czy furtka w postaci niedoprecyzowanych „obiektywnych przyczyn" nie będzie przyczyniała się do obchodzenia przez pracodawców przepisów. Niedookreślone pojęcie daje im bowiem dużą uznaniowość i swobodę w sposobie określania tej przyczyny. Niektórzy pracodawcy mogą uciekać się do tego rozwiązania, aby uniknąć zatrudnienia na czas nieokreślony. Może to generować spory sądowe z pracownikami żądającymi ustalenia, że przyczyny uzasadniające ich zatrudnienie na czas określony nie są wcale obiektywne, w efekcie czego ich angaż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10367

Wydanie: 10367

Spis treści
Zamów abonament