Ciąża nie przekształci umowy w bezterminową
Przedłużenie umowy na czas określony do dnia porodu nie oznacza, że zmienia się charakter tej umowy. Wchodząca w życie 22 lutego nowelizacja kodeksu pracy niczego tu nie zmienia.
Od 22 lutego 2016 r. regulacje dotyczące umów zawartych na czas określony wprowadzają znane już ograniczenia w czasie ich trwania. Tu pojawia się dość pragmatyczne pytanie o sytuację prawną, w której umowa o pracę zawarta na 33 miesiące przypada na okres, w którym zatrudniona pracownica będzie w trzecim miesiącu ciąży. Ten sam problem dotyczy także kilku umów o pracę, których łączny czas wyczerpuje powyższy limit. Czy w takim przypadku umowa lub ostatnia z umów przekształci się w umowę na czas nieokreślony?
Nie będzie przymusu
Zanim spróbuję odpowiedzieć na to pytanie, warto się szerzej odnieść do zagadnienia i odnotować, że nowelizacja usuwa niewątpliwą niekonstytucyjność aktualnego stanu prawnego. Obecnie może dojść do przedłużenia zatrudnienia pracownicy zatrudnionej na niewypowiadalnej umowie. Jeśli bowiem strony nie przewidziały odpowiedniej klauzuli lub nie mogły jej wprowadzić, bo umowa trwa do sześciu miesięcy, to przedłużenie zatrudnienia na podstawie art. 177 § 3 k.p. ma ten skutek,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta