Nowy wniosek bywa skuteczniejszy niż odwołanie
Osoba, której ZUS odmówił prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy, może ponownie wystąpić o przyznanie świadczenia, jeśli zaszły nowe okoliczności w jej sprawie.
Jestem byłym przedsiębiorcą. ZUS odmówił mi renty z tytułu niezdolności do pracy. Zaszły jednak nowe okoliczności. Po wydaniu decyzji przez ZUS uzyskałem orzeczenie o umiarkowanej niepełnosprawności, a poza tym mam nowe badania potwierdzające pogorszenie stanu zdrowia. Czy mogę w odwołaniu do sądu na to się powołać? Ewentualnie czy mogę wnosić o wykonanie badań przez biegłych lekarzy lub instytutu naukowego? – pyta czytelnik.
Po pierwsze, jak wynika z art. 4779 § 1 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: k.p.c.), odwołania od decyzji organów rentowych (np. ZUS) lub orzeczeń wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, wnosi się na piśmie do organu lub zespołu, który wydał decyzję lub orzeczenie, lub do protokołu sporządzonego przez ten organ lub zespół, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji lub orzeczenia. Bez wątpienia więc czytelnikowi przysługuje prawo wniesienia odwołania do właściwego sądu rejonowego za pośrednictwem ZUS.
Prośba o badanie...
Po drugie, z reguł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta