Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto pożycza potencjał, może odpaść

01 marca 2016 | Administracja | Katarzyna Borowska
źródło: materiały prasowe

Od marca 2013 r. w postępowaniach etapowych zamawiający mogą przyznawać punkty wykonawcom tylko za własny potencjał. Nie opłaca się więc korzystać z zasobów innych podmiotów.

Zamawiający mają możliwość premiowania własnego potencjału wykonawców (czyli niepowoływania się na podmiot trzeci) w postępowaniach, w których przewidziane są tzw. prekwalifikacje (np. w przetargu ograniczonym). Zgodnie z dominującą w Krajowej Izbie Odwoławczej linią orzeczniczą przy określaniu zasad wyłaniania wykonawców do dalszych etapów postępowania istnieje bowiem możliwość ograniczenia stosowania przepisów dotyczących korzystania z potencjału podmiotu trzeciego (art. 26 ust. 2b ustawy PZP).

Stało się tak dzięki nowelizacji prawa zamówień publicznych z 2012 r. (weszła w życie w marcu 2013 r.). Dodała ona do art. 48 ust. 2 ustawy PZP, który dotyczy ogłoszenia o wszczęciu przetargu ograniczonego (stosuje się też odpowiednio do negocjacji z ogłoszeniem i dialogu konkurencyjnego), pkt 8a. Ten nowy przepis określa, że w ogłoszeniu o zamówieniu powinien się znaleźć m.in. „opis obiektywnego i niedyskryminacyjnego sposobu dokonywania wyboru wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do składania ofert, gdy liczba wykonawców spełniających warunki udziału w postępowaniu będzie większa niż określona w ogłoszeniu o zamówieniu".

Co zmieniła nowela

Tym samym uszczegółowiono normy dotyczące sposobu wyłaniania wykonawców do dalszego etapu przetargu ograniczonego. Wcześniej, ustalając zasady prekwalifikacji,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10383

Wydanie: 10383

Spis treści
Zamów abonament