Wychowawczy na nowych zasadach
Po nowelizacji kodeksu pracy odroczone 16 tygodni urlopu rodzicielskiego zmniejsza liczbę części urlopu wychowawczego. Wniosek o urlop chroni przed zwolnieniem maksymalnie niż 21 dni przed startem wolnego.
Ewa Drzewiecka
Zmiany w uprawnieniach rodzicielskich pracowników obowiązujące od 2 stycznia br. dotyczą także urlopu wychowawczego. Po nowelizacji kodeksu pracy urlop wychowawczy jest udzielany aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy sześć lat (art. 186 § 2 k.p.). Jest to podwójna zmiana liczenia terminu. Po pierwsze – przedłużono o rok wiek dziecka. Po drugie – urlopu udziela się nie do dnia rocznicy jego urodzin, ale do końca roku kalendarzowego, w którym ona przypada.
Może być mniej części
Nowelizacja k.p. nie zmieniła zasady wykorzystania urlopu maksymalnie w pięciu częściach (art. 186 § 8 k.p.). Nadal nie przewiduje się minimalnego czasu trwania żadnej z nich. Wprowadzono jednak przepisy określające wpływ urlopu rodzicielskiego na urlop wychowawczy. Ich zastosowanie w praktyce może prowadzić do tego, że pracownik będzie miał do wykorzystania mniej części niż pięć.
Stanie się tak w sytuacji, gdy pracownik albo drugi rodzic będzie przebywał na jednej albo dwóch częściach urlopu rodzicielskiego, których można udzielić później niż bezpośrednio po zakończeniu poprzedniej części urlopu rodzicielskiego. Liczba wykorzystanych przesuniętych w czasie części urlopu rodzicielskiego zmniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego (art. 1821c § 3 k.p.). Nie zmienia się natomiast wymiar...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta