Zmiany zwiększają szanse małych i średnich firm na realizację zamówienia
Justyna Tomkowska, rzecznik prasowy Krajowej Izby Odwoławczej
Zagadnieniem pojawiającym się w orzecznictwie Izby jest dopuszczalność powoływania się na potencjał podmiotu trzeciego przy ustalaniu rankingowej oceny wniosków w postępowaniach wielostopniowych i ustalenie zasad wyłaniania wykonawców w takich postępowaniach w sposób obiektywny i niedyskryminacyjny.
Podstawą weryfikacji wykonawców w trybach wieloetapowych jest przede wszystkim ustalenie warunków udziału w postępowaniu na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy PZP. Warunki te odnoszą się do możliwości podmiotowych wykonawcy i winno się je opisywać, uwzględniając przedmiot zamówienia, zasady uczciwej konkurencji i potrzeby zamawiającego, tak aby weryfikacja podmiotów miała efektywny charakter. Niespełnienie któregokolwiek z warunków skutkuje wykluczeniem wykonawcy, co pozbawia go szansy na uzyskanie zamówienia.
Kolejnym etapem w tych trybach, celem ograniczenia liczby wykonawców, którzy będą mogli ubiegać się o zamówienie, jest określenie przez zamawiającego systemu kwalifikacji wykonawców, który ma mieć charakter niedyskryminacyjny i obiektywny. System prekwalifikacji ma na celu ustalenie zasad, według których zamawiający dokona wyboru wykonawców zakwalifikowanych do dalszego etapu postępowania.
Procedury poszczególnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta