Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Usługodawca wystawia faktury gminie

29 marca 2016 | Administracja
Michał 
Majczyna, doradca podatkowy 
w Kancelarii Ożóg Tomczykowski
źródło: materiały prasowe
Michał 
Majczyna, doradca podatkowy 
w Kancelarii Ożóg Tomczykowski

Zakład komunikacji, który świadczy usługi transportowe na rzecz gminy, 
do czasu centralizacji dokumentuje je fakturami.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach rozstrzygnął w interpretacji z 14 marca 2016 r. (IBPP3/4512-9/16/EJ) kwestię rozliczenia między zakładem budżetowym i gminą oraz ustalania przez zakład budżetowy „prewskaźnika" proporcji.

Z wnioskiem zwrócił się zakład komunikacji, który jest zakładem budżetowym gminy. Wnioskodawca świadczy na rzecz gminy usługi opodatkowane VAT: przewozowe (stawka 8 proc.) oraz warsztatowe (stawka 23 proc.). Dochody zakładu pochodzą ze sprzedaży biletów oraz z dotacji przedmiotowej do kosztu 1 wozokilometra.

Zakład jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT odrębnym niż miasto. Zapytał, czy czynności wykonywane od 1 stycznia 2016 r. na rzecz gminy będą tak jak w latach wcześniejszych transakcjami opodatkowanymi wymuszającymi wystawienie faktury rozliczeniowej. Jego zdaniem do czasu centralizacji jest odrębnym podatnikiem podatku VAT, czyli świadczy usługi na rzecz odrębnego podatnika, jakim jest gmina.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe. Przypomniał, że zgodnie z wyrokiem TSUE z 29 września 2015 r. (C-276/14) gminna jednostka organizacyjna,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10406

Wydanie: 10406

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament