Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Głosowanie radnego we własnej sprawie narusza prawo

29 marca 2016 | Administracja | Anna Puszkarska
Anna Puszkarska, radca prawny
źródło: materiały prasowe
Anna Puszkarska, radca prawny

Radny nie może brać udziału w głosowaniu w radzie gminy, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego. Osoba ubiegająca się o funkcję przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego rady nie powinna mieć wpływu na wynik wyboru.

Problem

W związku z rezygnacją jedynego wiceprzewodniczącego rady gminy konieczne stało się wybranie nowej osoby, która będzie sprawowała tę funkcję. W głosowaniu w tej sprawie uczestniczył radny kandydujący na stanowisko wiceprzewodniczącego. Czy powoduje to nieważność tej uchwały?

Co mówią przepisy

W art. 19 ustawy o samorządzie gminnym (dalej u.s.g.) przewidziano, że rada gminy wybiera ze swego grona przewodniczącego i od jednego do trzech wiceprzewodniczących bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady w głosowaniu tajnym. W razie rezygnacji przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego rada podejmuje uchwałę w sprawie przyjęcia tej rezygnacji nie później niż w ciągu miesiąca od dnia złożenia rezygnacji. Niepodjęcie wskazanej wyżej uchwały w tym terminie jest równoznaczne z przyjęciem rezygnacji przez radę z upływem ostatniego dnia miesiąca, w którym powinna być podjęta ta uchwała. W razie przyjęcia rezygnacji przewodniczącego i wiceprzewodniczących oraz niewybrania w ich miejsce osób do pełnienia tych funkcji w terminie 30 dni od dnia przyjęcia rezygnacji sesję rady w celu wyboru przewodniczącego zwołuje wojewoda.

W myśl art. 25a u.s.g. radny nie może brać udziału w głosowaniu w radzie ani w komisji, jeżeli dotyczy ono jego interesu prawnego. W art. 91 u.s.g. przewidziano, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10406

Wydanie: 10406

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament