Jakie dokumenty dołączyć do wniosku w programie 500+
Osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze będzie musiała dołączyć do wniosku różne zaświadczenia lub oświadczenia. Jednak część potrzebnych informacji wójt będzie musiał uzyskać samodzielnie.
Anna Puszkarska, radca prawny
Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (dalej: ustawa 500+), która wejdzie w życie 1 kwietnia 2016 r., świadczenie wychowawcze będzie ustalane i wypłacane odpowiednio na wniosek matki, ojca bądź opiekuna faktycznego albo prawnego dziecka. Przez opiekuna faktycznego rozumie się osobę faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpiła do sądu opiekuńczego z wnioskiem o jego przysposobienie.
Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia będą składane w urzędzie gminy lub miasta właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o tę należność bądź drogą elektroniczną (przede wszystkim przy wykorzystaniu platformy informacyjno-usługowej CSIZS Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, www.empatia.mrpips.gov). Wzór wniosku określono w załączniku nr 1 do rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenie wychowawcze (dalej: rozporządzenie).
Do wniosku trzeba będzie dołączyć dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do omawianego świadczenia, takie jak np. zaświadczenie sądu opiekuńczego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka (gdy wnioskodawcą jest jego faktyczny opiekun) czy orzeczenie sądu o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka (w przypadku opiekuna prawnego). Dokumenty, jakie trzeba będzie dołączyć do wniosku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta