Pracodawca gwarantuje praktykantom tylko bezpieczną pracę
To uczelnia lub szkoła kieruje uczniów i studentów, aby zdobywali praktyczne umiejętności i zawodowe doświadczenia. Szczegóły tej formy edukacji określa umowa pracodawcy i rektora lub dyrektora.
Nasza firma przyjmie na bezpłatne praktyki studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Będą oni mieli skierowania z uczelni na praktykę studencką i z technikum na zajęcia praktyczne. Jakie przepisy regulują te różne praktyki i czy trzeba podpisać umowy? Czy zajęcia praktyczne (szkoła) i praktyki zawodowe to te same formy dokształcania, a tylko inne nazwy? Czy pracodawca musi kierować takie osoby na badania lekarskie i zapłacić za nie? Czy firma powinna wystawić skierowanie na te badania? – pyta czytelnik.
Opisane praktyki regulują różne przepisy. Do tych zawodowych dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych odnosi się rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 15 grudnia 2010 r. w sprawie praktycznej nauki zawodu (dalej: rozporządzenie MEN). Natomiast praktyki studenckie podlegają ustawie z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym.
Co do zasady firma nie ma obowiązku skierowania tych osób na badania lekarskie, ponieważ to domena podmiotów (szkoła, uczelnia) wysyłających na praktyki. Pracodawca może to jednak uczynić i sam za nie zapłacić, szczególnie wtedy, gdy warunki pracy w firmie są szkodliwe lub uciążliwe dla zdrowia.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta