Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skutki uchylenia decyzji podatkowej

29 marca 2016 | Administracja
dr Robert 
K. Adamczewski, doktor prawa, starszy 
referendarz sądowy w WSA 
w Łodzi
źródło: materiały prasowe
dr Robert 
K. Adamczewski, doktor prawa, starszy 
referendarz sądowy w WSA 
w Łodzi

Zgodność z prawem decyzji podatkowej, na podstawie której wierzyciel wystawił i doręczył zobowiązanemu tytuł wykonawczy, nie jest podstawą oceny zgodności z prawem wszczęcia i prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

dr Robert K. Adamczewski

Przepisy ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji [dalej: u.p.e.a.], a dokładnie jej art. 64 § 1, stanowią, iż organ egzekucyjny pobiera za dokonane czynności egzekucyjne opłaty. W myśl art. 64c § 1 u.p.e.a. opłaty, o których mowa w art. 64 § 1 i 6 powoływanej ustawy, stanowią koszty egzekucyjne, które z zastrzeżeniem § 2–4 obciążają zobowiązanego.

Z treści art. 64c § 3 u.p.e.a. wynika natomiast, że jeżeli po pobraniu od zobowiązanego należności z tytułu kosztów egzekucyjnych okaże się, że wszczęcie i prowadzenie egzekucji było niezgodne z prawem, należności te, wraz z naliczonymi od dnia ich pobrania odsetkami ustawowymi, organ egzekucyjny zwraca zobowiązanemu, a jeżeli niezgodne z przepisami ustawy wszczęcie i prowadzenie egzekucji spowodował wierzyciel, obciąża nimi wierzyciela.

Trzeba wykazać winę

W świetle regulacji art. 64c § 3 u.p.e.a. pojawia się wątpliwość, co w przypadku uchylenia przez organ odwoławczy decyzji stanowiącej podstawę do prowadzenia egzekucji (decyzji wymiarowej – określającej podatek). Czy wówczas istnieje podstawa do obciążenia wierzyciela kosztami postępowania egzekucyjnego? W szczególności, jeżeli w charakterze organu podatkowego i wierzyciela działa ten sam organ administracji. W praktyce chodzi o sytuację, gdy wierzyciel (organ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10406

Wydanie: 10406

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament