Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie roszczenia przysługują w razie bezprawnego wykorzystania herbu

29 marca 2016 | Administracja | Maciej Olejnik
Maciej Olejnik, radca prawny, DLA Piper
źródło: materiały prasowe
Maciej Olejnik, radca prawny, DLA Piper

Ochrona oznaczeń, które indywidualizują jednostki samorządu terytorialnego, nie musi być ograniczona 
do przysługujących im dóbr osobistych.

Herb jednostki samorządu terytorialnego (gminy, powiatu, województwa) jest jednym z narzędzi umożliwiających jej identyfikację oraz wyróżnienie. Herb, który ze swojej natury jest oznaczeniem graficznym (rzadziej słowno-graficznym), ma charakter skrótowy i w zwięzłej formie może przekazywać odbiorcy komunikat dotyczący geografii, historii czy nawet wartości związanych z danym miejscem lub charakterystycznej dla niego gałęzi przemysłu.

Związek z obszarem geograficznym

Co istotne, ustanawianie herbu przez jednostki samorządu terytorialnego określone jest w przepisach powszechnie obowiązującego prawa. Zgodnie bowiem z art. 3 ust. 1 ustawy z 21 grudnia 1978 r. o odznakach i mundurach jednostki samorządu terytorialnego mogą ustanawiać, w drodze uchwały organu stanowiącego danej jednostki (np. rady gminy), własne herby, flagi, emblematy oraz inne insygnia i symbole. Herb, obok innych symboli samorządowych, może być więc wykorzystywany np. w oficjalnych pismach, urzędowych komunikatach oraz dla identyfikowania usług świadczonych przez miasto, np. w zakresie transportu. Jego wykorzystywanie informuje zatem o istnieniu związku z określonym obszarem geograficznym i administracyjnym.

Z powyższych względów herb jest oznaczeniem dobrze rozpoznawalnym przez lokalną społeczność również ze względu na powszechność jego wykorzystywania przy okazji realizacji przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10406

Wydanie: 10406

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament