Ziemia podniesie ceny lokali
Zmiany w handlu polami mogą doprowadzić do wzrostu cen gruntów. Czy w ślad za tym będą drożeć nowe mieszkania?
Nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego wprowadzi duże zamieszanie na rynku mieszkaniowym w ocenie Jarosława Jędrzyńskiego, analityka RynkuPierwotnego.pl. – Jeśli obrót ziemią rolną zostanie mocno ograniczony na kilka lat, to kłopoty mogą mieć nie tylko deweloperzy – ocenia ekspert. – W największych polskich miastach, które są na celowniku firm budujących mieszkania, planami zagospodarowania jest zwykle objętych nie więcej niż jedna trzecia powierzchni, a często znacznie mniej.
A tam, gdzie nie ma planów, do tej pory trzeba się było starać o warunki zabudowy. – Teraz każda działka poza planem będzie traktowana jako rolna – mówi Jędrzyński.
Kto zaciera ręce
Analityk RynkuPierwotnego.pl przypomina, że grunty rolne zajmują dziś dużą część miast. W Warszawie jest to 30 proc., w Krakowie – 50 proc. – Proces pozyskiwania nowych terenów pod inwestycje – zarówno mieszkaniowe, jak i komercyjne – bardzo się skomplikuje – ocenia Jarosław Jędrzyński. – Nowe przepisy nie wyeliminują wprawdzie możliwości przekształcania terenów rolnych w inwestycyjne, ale mogą znacznie utrudnić i przedłużyć procedury biurokratyczne – twierdzi. Po wejściu w życie nowych przepisów deweloper nie kupi działki rolnej w celu jej wyłączenia z produkcji rolnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta