Pod czujnym, ale legalnym okiem kamery
Szef, który bez uprzedzenia np. w regulaminie pracy wprowadza w firmie monitoring i kontroluje skrzynki e-mailowe zatrudnionych czy ich aktywność w sieci w godzinach pracy, może mieć kłopot z wykorzystaniem tego materiału w sądzie.
Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii monitoring stał się powszechną formą kontroli pracowników. Do tej pory jednak brakuje u nas regulacji prawnej, która odnosiłaby się do niego wprost. Nie oznacza to jednak, że szefowie mogą bez ograniczeń sprawdzać aktywność zatrudnionych. Wręcz przeciwnie – są istotne wymogi, o których część pracodawców niestety zapomina.
Konflikt wartości
Przede wszystkim monitoring nie może naruszać podstawowych praw podwładnych. Każdy pracodawca jest przecież zobowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika (art. 111 kodeksu pracy.) Do dóbr osobistych zalicza się (zgodnie z art. 23 kodeksu cywilnego) prywatność (w tym autonomię informacyjną) oraz tajemnicę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta