Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pod czujnym, ale legalnym okiem kamery

31 marca 2016 | Praca i ZUS | Patrycja Zawirska
źródło: materiały prasowe

Szef, który bez uprzedzenia np. w regulaminie pracy wprowadza w firmie monitoring i kontroluje skrzynki e-mailowe zatrudnionych czy ich aktywność w sieci w godzinach pracy, może mieć kłopot z wykorzystaniem tego materiału w sądzie.

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii monitoring stał się powszechną formą kontroli pracowników. Do tej pory jednak brakuje u nas regulacji prawnej, która odnosiłaby się do niego wprost. Nie oznacza to jednak, że szefowie mogą bez ograniczeń sprawdzać aktywność zatrudnionych. Wręcz przeciwnie – są istotne wymogi, o których część pracodawców niestety zapomina.

Konflikt wartości

Przede wszystkim monitoring nie może naruszać podstawowych praw podwładnych. Każdy pracodawca jest przecież zobowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika (art. 111 kodeksu pracy.) Do dóbr osobistych zalicza się (zgodnie z art. 23 kodeksu cywilnego) prywatność (w tym autonomię informacyjną) oraz tajemnicę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10408

Wydanie: 10408

Spis treści
Zamów abonament