Przepakują, banderolują
Mnożą się specjalistyczne oferty firm logistycznych, które poszerzają usługi, dopasowując je do wąskich branż lub chwilowych potrzeb.
Już od kilku lat wzrostowi przewozów nie towarzyszą proporcjonalne zwyżki przychodów operatorów logistyki ciężkiej. Konkurencja cenowa doprowadziła do wyraźnego spadku marży, co zmusza przedsiębiorstwa logistyczne do szukania zarobku na innych polach. Jedną z możliwości jest rozszerzenie oferty o usługi dodatkowe. – Firmy logistyczne starają się umocnić pozycję w łańcuchów dostaw, a także sprostać coraz wyższym wymaganiom klientów w zakresie asortymentu towarów, czasu dostawy i ceny. Tworzą rozrastające się sieci powiązań z konsumentami i biznesem. Wiąże się z tym oferowanie nowych usług dodatkowych, spełniających indywidualne potrzeby konsumentów – ocenia Grzegorz Szyszka z Instytutu Logistyki i Magazynowania. – W te działania wpisują się dostawy towarów w systemie „Just in time" i związane z tym składowanie na środkach transportu i półkach sklepowych.
Ewolucja potrzeb już jest widoczna. – W ostatnim czasie zauważamy bardzo duże zainteresowanie klientów tzw. usługami dodanymi VAS (ang. Value–Added Services), takimi jak np.: tworzenie zestawów promocyjnych, przepakowywanie, etykietowanie, polonizacja etykiet, fakturowanie w imieniu klienta czy wiele usług typu co–manufacturing – przyznaje dyrektor operacji i efektywności biznesu w DB Schenker Rafał Tarasewicz.
W Polsce wzrasta poziom konsumpcji indywidualnej, który szacowany jest na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta