Poza głównym nurtem
Nowe lokalizacje centrów logistycznych.
Popyt na powierzchnię przemysłową (magazynową i produkcyjną) w Polsce stale rośnie. Pod koniec ubiegłego roku w trakcie realizacji były inwestycje na 774 tys. mkw., z czego 65 proc. posiadało zabezpieczenie w postaci podpisanych umów najmu, a podaż powierzchni magazynowej wzrosła do 10 mln mkw. – Popyt brutto można trzeci raz z rzędu zaliczyć do rekordowego – stwierdza Chief Executive Officer Europe w Panattoni Europe Robert Dobrzycki. Pośród branż, które dominują, na pierwszym miejscu pozostają operatorzy logistyczni, do których należy 29 proc. popytu netto, jednak i oni pracują dla zróżnicowanych gałęzi przemysłu. Na drugim – sieci sklepów z 23-proc. udziałem w rynku, a następnie lekka produkcja z popytem 11 proc. i na równi z nią branża motoryzacyjna. Aktywność najemców, a przez to i deweloperów podyktowana jest rozwojem e-commerce, który w branżowych raportach nie jest uwzględniany jako odrębna kategoria.
Na koniec roku odsetek pustostanów zmalał do rekordowo niskiego poziomu 6,2 proc., pomimo pojawienia się miliona metrów kwadratowych nowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta