Premie za lepsze rezultaty są dopuszczalne
Jeśli szef chce motywować pracowników, wiążąc efekty ich pracy z osiągnięciami firmy, może konstruować fundusze premiowe zależne od rezultatu gospodarczego.
Następnie z nich przyzna indywidualne premie.
Co do zasady orzecznictwo dopuszcza tworzenie takich funduszy. Prawo do premiowania etatowców za zysk pracodawcy zaaprobował SN ľw uchwale z 21 listopada 1991 r. (I PZP 59/91). Stwierdził, że ponieważ nabycie prawa do premii z zysku jest następstwem rzetelnego wykonywania pracy w okresie rozliczeniowym, rozwiązanie umowy po upływie tego okresu nie może pozbawić podwładnego przysługującego mu z mocy art. 80 k.p. wynagrodzenia za pracę wykonaną, w tym także istotnego składnika wynagrodzenia za pracę, jakim jest premia z zysku z mocy umowy o pracę.
W wyroku z 19 marca 1998 r. (I PKN 562/97) SN uznał, że jeżeli wewnętrzne przepisy spółki uzależniają prawo do premii od wypracowania zysku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta