Bez zdrowotnych predyspozycji praca jest wykluczona
Nawet gdy okresowebadania lekarskie są jeszcze ważne, szef ma prawo skierować etatowca na te kontrolne. Nie może go jednak zmusić do ich wykonania. Wyjątek dotyczy tylko powrotu z choroby trwającej ponad 30 dni.
Pracodawca odpowiada za terminowe przygotowanie skierowania na badania załogi oraz kontrolę ich ważności. Musi także za nie zapłacić. Z reguły badania okresowe i kontrolne powinny być wykonane w godzinach pracy kierowanego do lekarza. Jeżeli zaś wiążą się z dodatkowym kosztem, np. dojazdu do innej miejscowości, obciąży to firmę.
Rychły powrót
Zanim szef dopuści do pracy na konkretnym stanowisku, kieruje przyszłego pracownika na badania wstępne. Mają one potwierdzić, czy kandydat nie ma przeciwwskazań do pracy w określonych warunkach. Choć to aplikujący przed podjęciem pracy powinien przedstawić ważne zaświadczenie lekarskie, na pracodawcy ciąży obowiązek dopilnowania tego.
Od 1 kwietnia 2015 r. przy podejmowaniu nowej pracy nie wszyscy muszą przejść wstępne badania (DzU z 2014 r., poz. 1662). Kodeks pracy dopuścił dwie sytuacje, kiedy ważne badania nie nakazują skierowania pracownika na wstępne badania przed zatrudnieniem. Pierwsza dotyczy powrotu do pracy u tego samego pracodawcy, na takie samo lub podobne stanowisko, na takich samych warunkach, w ciągu 30 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy (art. 229...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta