W jaki sposób rozliczyć dochody uzyskane poza Polską
Polak, który zarabia także za granicą, ale nie przebywa tam dłużej niż 183 dni w roku i nie przeniósł z kraju ośrodka interesów życiowych, powinien wykazać otrzymane kwoty w deklaracji składanej fiskusowi nad Wisłą.
Osoby, które wykonywały pracę poza granicami kraju, mogą być zobowiązane zadeklarować uzyskane tam przychody w polskim zeznaniu podatkowym. Obowiązek ten będzie spoczywać na osobach mających miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terytorium Polski. Osoby takie podlegają obowiązkowi podatkowemu w Polsce od całości swoich przychodów, bez względu na miejsce położenia ich źródeł. Jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy, a objęci nim podatnicy mają status polskich rezydentów podatkowych.
Z kolei podatnicy, którzy nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów osiąganych na terytorium Polski oraz posiadają status nierezydentów podatkowych w naszym kraju.
Uwaga! Miejsca zamieszkania nie należy utożsamiać z miejscem zameldowania. Dla organów podatkowych zameldowanie nie ma istotnego znaczenia dla celów ustalenia obowiązku podatkowego w Polsce.
Ustalenie rezydencji
Zasady ustalania rezydencji podatkowej w Polsce zostały bezpośrednio uregulowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce, tj. polskiego rezydenta podatkowego, uważa się:
- osobę fizyczną, która posiada w Polsce centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta