Sprzedaż za granicę opodatkowana jak dostawa krajowa
VAT od transakcji z konsumentami z innych krajów UE trzeba rozliczyć w państwie, do którego towary są wysyłane. Nie dotyczy to jednak handlu w niewielkim rozmiarze. W takim przypadku podatek płaci się w kraju nadania przesyłki.
W ostatnich latach powszechne stało się dokonywanie przez polskich przedsiębiorców sprzedaży na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w innych państwach członkowskich. W odniesieniu do takich transakcji (jeżeli oba podmioty są przedsiębiorcami zarejestrowanymi do celów transakcji wewnątrzwspólnotowych) dochodzi do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (WDT).
Z takimi transakcjami mamy do czynienia, co do zasady, jedynie w przypadku transakcji pomiędzy podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą. Niejednokrotnie zdarza się jednak, że przedsiębiorcy sprzedają towary na rzecz konsumentów z innych państw członkowskich. Wobec takich nabywców, jako niewykonujących działalności gospodarczej, nie można zastosować 0-proc. stawki VAT (właściwej dla WDT). Pojawia się więc pytanie, w jaki sposób powinien postąpić przedsiębiorca sprzedający towary na rzecz konsumenta zagranicznego. Czy sprzedaż na rzecz takich podmiotów łączy się z dodatkowymi obowiązkami formalnymi (rejestracją do celów VAT oraz rozliczania podatku w innym państwie członkowskim)?
Przykład
Spółka ABC (zarejestrowana jako czynny podatnik VAT) handlująca akcesoriami rowerowymi prowadzi sprzedaż poprzez jeden z serwisów aukcyjnych. Serwis ten udostępnia możliwość sprzedaży towarów na rzecz kontrahentów z
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta