Sprzedaż środka trwałego nie jest działalnością strefową
Podmiot działający na terenie specjalnej strefy ekonomicznej korzysta ze zwolnienia podatkowego wyłącznie w zakresie objętym zezwoleniem.
- Jednostka prowadząca działalność w specjalnej strefie ekonomicznej sprzedała maszynę do produkcji wyrobów metalowych. Produkowane wyroby są objęte zezwoleniem na działalność w specjalnej strefie ekonomicznej. Czy jednostka powinna ująć uzyskany przychód jako zwolniony z opodatkowania z tytułu osiągnięcia go na terenie specjalnej strefy ekonomicznej? – pyta czytelniczka.
Specjalne strefy ekonomiczne (dalej: SSE) są częścią terytorium kraju wyodrębnioną administracyjnie, na której możliwe jest prowadzenie działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach, a w szczególności korzystanie ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych lub podatku dochodowego od osób fizycznych, o czym wyraźnie stanowi art. 12 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (dalej: ustawa o SSE). Podstawą do korzystania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym jest zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (art. 16 ust. 1 ustawy o SSE).
Z przepisów ustawy o CIT (>patrz ramka) wynika, że zwolnienie od podatku przysługuje z tytułu działalności prowadzonej wyłącznie:
- na terenie specjalnej strefy ekonomicznej;
- w zakresie określonym w zez- woleniu.
Jeżeli dany rodzaj (przedmiot) działalności gospodarczej nie jest wymieniony w zezwoleniu, to dochód z takiej działalności nie podlega...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta