Jakimi środkami dysponuje organ kontroli
Część dowodów jest przeprowadzana z inicjatywy samego podatnika. Jego żądania w tym zakresie powinny być uwzględniane, jeśli dane okoliczności nie zostały już wcześniej udowodnione w wystarczający sposób.
W toku postępowania kontrolnego organy gromadzą dowody, na podstawie których są w stanie wyjaśnić stan faktyczny danej sprawy. Poniżej zostały wskazane wybrane zagadnienia związane z poszczególnymi, najczęściej spotykanymi w toku kontroli podatkowej środkami dowodowymi.
1. Deklaracje
W przypadku zobowiązań powstających z mocy prawa przepisy ordynacji podatkowej stanowią o domniemaniu prawidłowości wysokości podatku wynikającego z rzetelnie i prawidłowo wypełnionej deklaracji (art. 21 § 2). Zgodnie natomiast z art. 21 § 3, jeżeli jednak w postępowaniu podatkowym organ podatkowy stwierdzi, że podatnik, mimo ciążącego na nim obowiązku, nie zapłacił w całości lub w części podatku, nie złożył deklaracji albo że wysokość zobowiązania podatkowego jest inna niż wykazana w deklaracji, to organ podatkowy wydaje decyzję, w której określa wysokość zobowiązania podatkowego.
Tym samym należy uznać, że choć deklaracja jest szczególnym dokumentem prywatnym, ponieważ albo zawiera informacje pozwalające ustalić zobowiązanie podatkowe, albo wprost określa wysokość tego zobowiązania (domniemanie prawdziwości), to gdy organ podatkowy jest w posiadaniu innych dowodów, które pozwalają zakwestionować prawdziwość danych wynikających z deklaracji, domniemanie to zostanie obalone.
2. Księgi
Księgi podatkowe to zgodnie z art. 3 pkt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta