Cały system podatkowy wymaga naprawy
Ani nowe klauzule, ani nowe daniny nie rozwiążą problemu niskich wpływów do budżetu, gdy administracja nie radzi sobie z poborem należności – mówi wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych w rozmowie z Moniką Pogroszewską.
Rz: W tym roku mija 20 lat od utworzenia w Polsce zawodu doradcy podatkowego. Może pan podsumować ten okres?
Dariusz M. Malinowski: Ustawę o doradztwie podatkowym uchwalono w 1996 r., jednak I Krajowy Zjazd Doradców odbył się sześć lat później. Od tego czasu obserwujemy dynamiczny rozwój i wzrost rangi tego zawodu. Doradcy z sukcesem reprezentują klientów przed sądami administracyjnymi w sprawach podatkowych. Do naszych osiągnięć zaliczamy też fakt, że coraz więcej przedsiębiorców widzi potrzebę stałej współpracy z doradcą podatkowym.
Ile podmiotów korzysta z usług doradcy?
To trudne do zmierzenia, ale wzrasta liczba umów nie tylko z korporacjami i podmiotami należącymi do międzynarodowych grup, ale też z firmami średniej wielkości. Szacujemy, że jest to procentowo corocznie dwucyfrowy wzrost. Cieszy nas, że również mniejsze firmy zaczynają zauważać, że doradca podatkowy pomaga bezpiecznie prowadzić biznes. Pomagamy również osobom fizycznym, np. w rozliczaniu sprzedaży nieruchomości czy spadków i darowizn.
Kandydat na doradcę nie musi być prawnikiem. Czy nie utrudnia mu to zdobycia kwalifikacji?
To zawód z pogranicza prawa i ekonomii, otwarty dla absolwentów wszystkich wyższych uczelni, bez względu na kierunek studiów. Nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta