Rekompensata za szkodę staje się przychodem w momencie zapłaty
Wypłata ryczałtowej kwoty pieniężnej w celu pokrycia następstw zakłóceń gospodarczych związanych z przeniesieniem działalności spółki powinna być uznana za rekompensatę za szkodę.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 22 grudnia 2015 r. (IPPB6/4510- 396/15-2/AK).
Wnioskodawca rozważa zawarcie długookresowej umowy najmu lokalu, do którego zamierza przenieść dotychczasową działalność. W celu skłonienia wnioskodawcy do zawarcia tej umowy planowane jest zawarcie w niej postanowienia, na podstawie którego kontrahent wnioskodawcy zobowiąże się do zapłaty określonej ryczałtowej kwoty pieniężnej. Wynagrodzenie to ma na celu pokrycie następstw wszelkich zakłóceń gospodarczych związanych z przeniesieniem działalności gospodarczej.
Wnioskodawca zadał pytanie, w jakim momencie powinien rozpoznać na podstawie ustawy o CIT przychód z tytułu tego wynagrodzenia. Według niego zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 3a ustawy o CIT, czyli moment przychodu należy rozpoznać zgodnie z zasadą memoriałową – w momencie wykonania usługi, nie później niż w momencie wystawienia faktury lub uregulowania należności. Wnioskodawca uznał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta