Jak stosować przepisy ustawy o podatku bankowym
Podatnikami są m.in. „instytucje pożyczkowe" w rozumieniu art. 5 pkt 2a ustawy o kredycie konsumenckim. Nowy podatek nie dotyczy zatem podmiotów udzielających pożyczek wyłącznie swoim pracownikom.
Tak uznał minister finansów w interpretacji ogólnej z 3 marca 2016 r. (PK1.8201.1.2016).
W interpretacji ogólnej wydanej przez ministra finansów w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych (tzw. ustawa o podatku bankowym) zawarte zostały wyjaśnienia dotyczące czterech różnych zagadnień uregulowanych w tej ustawie. Wyjaśnienia ministra finansów dotyczą sposobu określenia podstawy opodatkowania, sposobu ustalania powiązań między podatnikami będącymi zakładami ubezpieczeń oraz instytucjami pożyczkowymi. Wyjaśnienia obejmują również definicję podatnika w kontekście pożyczek z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (zfśs).
Podstawę opodatkowania tzw. podatkiem bankowym stanowi nadwyżka sumy wartości aktywów podatnika, wynikająca z zestawienia obrotów i sald (ustalonego na ostatni dzień miesiąca) ponad wartości wskazane dla poszczególnych grup podatników. Zgodnie z interpretacją ogólną zestawienie to będzie zawierało obroty i salda poszczególnych kont składników aktywów oraz kont je korygujących, powstałych z pionowego podziału tych kont aktywów (np. środki trwałe i umorzenie środków trwałych, należności i odpisy aktualizujące wartość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta