Dokumentacja cen transferowych według nowych zasad
Zwiększone wymogi w zakresie raportowania będą dotyczyły przede wszystkim największych firm. Zmienione reguły będą po raz pierwszy stosowane za 2017 rok.
Jedna z kluczowych zmian wynikających z nowych przepisów o dokumentacji cen transferowych (zmiany do art. 9a ustawy o CIT – wprowadzone art. 2 pkt 1 ustawy z 9 października 2015 r.) dotyczy sposobu określania transakcji podlegających obowiązkowi sporządzenia dokumentacji podatkowej. Zmiana polega na zastąpieniu bezwzględnie określonych rocznych wartości transakcji, po których przekroczeniu powstaje taki obowiązek (równowartość w złotych kwot 30 tys. euro, 50 tys. euro lub 100 tys. euro, w zależności od rodzaju transakcji i wysokości kapitału zakładowego), algorytmem uwzględniającym:
- skalę działalności podatnika wyrażoną poprzez jego przychody lub koszty oraz
- znaczenie transakcji z podmiotami powiązanymi dla tego podatnika.
Zamysłem ustawodawcy, który uchwalił nowelizację przepisów, było objęcie obowiązkiem dokumentacyjnym tylko tych transakcji z podmiotami powiązanymi, które mogą mieć istotny wpływ na realizowany przez podatnika dochód. Takiego celu nie spełniają obowiązujące przepisy, wskazujące te same progi wartościowe niezależne od wielkości obrotów podatnika. W rezultacie często trzeba dokumentować transakcje nieistotne w kontekście skali działalności (np. przekraczające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta