Przez Panamę do Brexitu
Cameron sporo zarobił na funduszach offshore ojca. To znacząco zwiększa ryzyko wyjścia kraju z Unii.
Skandal wybuchł w najgorszym możliwym momencie: na dwa miesiące przed referendum o pozostaniu Zjednoczonego Królestwa we Wspólnocie. A sondaże i tak już są bardzo niepokojące: według przeprowadzonego na początku kwietnia przez YouGov 39 proc. Brytyjczyków chce pozostania w Unii, 38 proc. jest temu przeciwnych, a 23 proc. nie ma jeszcze zdania. Z kolei przygotowana kilka dni później przez ICM ankieta pokazuje, że 44 proc. chce, aby Wielka Brytania utrzymała członkostwo, a 43 proc. jest temu przeciwnych.
– 23 czerwca wynik rozstrzygnie się 1–2 procentami. To bardzo niepokojąca sytuacja. Jeśli na światło dzienne będą wychodziły kolejne rewelacje o ukrywaniu przez premiera zysków przed fiskusem, zwolennicy Brexitu jeszcze bardziej się umocnią – mówi „Rz" Ian Bond, dyrektor ds. zagranicznych londyńskiego Center for European Reform (CER).
Niestety, podczas weekendu skandal wokół Davida Camerona, przywódcy kampanii na rzecz pozostania kraju w Unii, jeszcze bardziej narastał. Premier, jako pierwszy szef rządu w brytyjskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta