Wpisuj szybko roszczenia do księgi, bo kto pierwszy, ten lepszy
Nabywcy mieszkań, którzy jako pierwsi zawarli umowy deweloperskie i ujawnili swoje roszczenia w księdze wieczystej, zostaną zaspokojeni kosztem tych, którzy wpisali się na końcu.
Rz: Od kwartału działa nowe prawo restrukturyzacyjne, które poprawia sytuację klientów deweloperów budujących mieszkania. Na czym polegają zmiany? Proszę wskazać ich skutki – dla banku, dewelopera, nabywcy mieszkania.
Piotr Woźniak, radca prawny w Kancelarii EY Law. Ekspert w dziedzinie prawa obrotu nieruchomościami. Specjalizuje się w prawnych uwarunkowaniach obrotu nieruchomościami oraz w prawnych aspektach procesu inwestycyjnego, w szczególności w kwestiach planistycznych i budowlanych. Reprezentuje klientów w sporach związanych z ustalaniem stanu prawnego nieruchomości oraz z procesem inwestycyjnym. Na co dzień kieruje wrocławskim oddziałem kancelarii: Nowe przepisy prawa restrukturyzacyjnego obowiązują od 1 stycznia 2016 r. Co istotne, zmiany dotyczą również prawa upadłościowego, zatem od wskazanej daty mamy odmienne regulacje dotyczące niewypłacalnych dłużników (prawo upadłościowe) oraz dłużników zagrożonych niewypłacalnością (prawo restrukturyzacyjne).
Nowe regulacje poprawiają sytuację nabywców lokali, choć nie rozwiązują wszystkich problemów. Przede wszystkim rozwiewają dotychczasowe wątpliwości odnośnie do pierwszeństwa pomiędzy roszczeniami nabywców lokali a uprawnieniami wierzycieli hipotecznych, zazwyczaj banków.
Obecnie obowiązuje zasada: kto pierwszy, ten lepszy. Jeśli zatem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta