Kiedy e-learning jest zwolniony z VAT
Rozszerzenie zwolnienia na usługi ściśle związane z usługą kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego jest zasadne wtedy, gdy usługę główną i usługi ściśle związane świadczy ten sam podmiot.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 9 lutego 2016 r. (I SA/Po 1431/15).
Spółka prowadzi działalność w zakresie szkoleń w systemie e-learningowym i nie jest jednostką oświatową. Na podstawie umowy z uczelnią spółka stworzyła materiały niezbędne do przeprowadzenia studiów podyplomowych. We wniosku o interpretację przepisów podatkowych spółka spytałam, czy opisane usługi świadczone w związku z umową zawartą z uczelnią będą podlegać zwolnieniu z VAT. Zdaniem spółki odpowiedź powinna być twierdząca. Tego rodzaju usługi są bowiem związane z projektami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.
Organ podatkowy uznał, że nie zostały spełnione przesłanki uprawniające do skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Spółka nie jest podmiotem, który świadczy usługi kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego. Takim podmiotem w rozpatrywanej sprawie jest uczelnia. Spółka świadczy natomiast usługi na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta