Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Należności przedawnione też można skompensować, ale nie zawsze

10 czerwca 2016 | Prawo w biznesie
Wzór kompensaty w trybie art. 498 § 1 kodeksu cywilnego
źródło: Rzeczpospolita
Wzór kompensaty w trybie art. 498 § 1 kodeksu cywilnego

Współpracuję z inną firmą i zdarza się, że kupujemy od nich części potrzebne dla naszej produkcji, a oni również zamawiają produkty przez nas wyprodukowane. Zdarza się często, że mamy względem siebie wzajemne zobowiązania i należności. Czy możemy dokonać kompensaty naszych wzajemnych należności i zobowiązań? A co z należnościami, które się już przedawniły?– pyta czytelnik.

Kompensata wzajemnych rozrachunków jest jedną z form rozliczenia wzajemnych wierzytelności, gdzie następuje bezgotówkowe rozliczenie.

Stosownie do art. 498 § 1 kodeksu cywilnego, gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikiem i wierzycielem, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony.

Aby jednak takie potrącenie (kompensata) wywołało odpowiednie skutki ekonomiczno – finansowe dla obu podmiotów, to jej przedmiotem muszą być pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10467

Wydanie: 10467

Spis treści
Zamów abonament