Zbycie działki a prawo do odszkodowania
Właściciel nieruchomości, który wnosi ją aportem do spółki, ma prawo do odszkodowania z tytułu obniżenia jej wartości spowodowanej zmianą planu zagospodarowania przestrzennego.
Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 9 marca 2016 r., II CSK 411/15.
Powódka domagała się od pozwanego miasta określonej kwoty tytułem odszkodowania za obniżenie wartości jednej z należących do niej działek. Sąd okręgowy oddalił powództwo. Ustalił, że powódka nabyła w 2007 r. nieruchomość, która nie była objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Wcześniej, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uchwalonym w 1994 r. i obowiązującym do końca 2003 r., nieruchomość przeznaczona była pod zabudowę śródmiejską mieszkalno-usługową oraz usługową ogólnomiejską w rejonie osiedli mieszkaniowych wielorodzinnych. 7 lipca 2009 r. rada miasta uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym nieruchomość powódki została przeznaczona pod tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, dróg klasy zbiorczej, zieleni urządzonej, dróg klasy dojazdowej oraz dróg klasy lokalnej. Decyzjami z 16 października 2009 r. i z 28 stycznia 2011 r. zarząd geodezji i katastru miejskiego podzielił nieruchomość powódki na kilka działek, które zyskały w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego odmienne przeznaczenie. Sporna działka (za którą powódka domaga się odszkodowania) powstała na podstawie decyzji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta