ZUS musi konkretnie podać, dlaczego nie ulży płatnikowi
Z żadnego przepisu nie wynika, że umorzenie należności składkowych uzasadniają tylko nadzwyczajne okoliczności, przypadki losowe, na które strona nie miała wpływu.
ZUS odmówił mi umorzenia ok. 21 tys. zł składek z działalności gospodarczej. W uzasadnieniu decyzji podał ogólnie, że nie ma przesłanki całkowitej nieściągalności, bo nie stwierdzono u mnie braku majątku, a i komornik też tego nie uznał w toku egzekucji (nadal ona trwa i jej nie umorzono), a nie wystąpiły żadne przypadki losowe. Mieszkam z rodziną i mamy ok. 2 tys. zł netto dochodu na trzy osoby. ZUS nie analizował tego ani braku majątku pod kątem długów. Zamknąłem działalność, bo zachorowałem (renta ok. 500 zł). Czy istnieje podstawa do odwołania się od decyzji ZUS? – pyta czytelnik.
Umarzanie należności ze składek regulują art. 28 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa o sus) i § 3 ust. 1 rozporządzenia z 31 lipca 2003 r. ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne (dalej: rozporządzenie).
Bez majątku
Zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy o sus należności ze składek mogą być umarzane w całości lub w części przez ZUS tylko w razie stwierdzenia ich całkowitej nieściągalności. Zachodzi ona w sytuacjach wymienionych w ust. 3 tego artykułu m.in. wtedy, gdy:
- nastąpiło zaprzestanie prowadzenia działalności przy jednoczesnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta