Wystąpienie z organizacji pracodawców będącej stroną układu to za mało
Uwolnienie się przez pracodawcę od postanowień ponadzakładowego układu zbiorowego pracy może okazać się bardzo trudne.
Ponadzakładowe układy zbiorowe pracy (puzp) oraz zakładowe układy zbiorowe pracy (zuzp) stanowią specyficzne źródła prawa pracy, których obok obowiązujących przepisów, muszą przestrzegać strony stosunku pracy. Postanowienia układów zbiorowych nie mogą być dla pracowników mniej korzystne niż normy kodeksu pracy i innych przepisów. Tym samym często nakładają one na pracodawców dodatkowe ciężary, które w czasach kryzysu mogą być dla nich nie do udźwignięcia. Przykładem są tu chociażby górnicze „czternastki".
O ile rozwiązanie czy wypowiedzenie zuzp nie nastręcza trudności, które byłyby dla pracodawcy nie do pokonania, o tyle próba „uwolnienia się" przez pracodawcę od norm ponadzakładowego układu zbiorowego może się okazać niemożliwe. Wynika to z ukształtowania stron puzp, którymi są: po stronie pracowników – właściwy statutowo organ ponadzakładowej organizacji związkowej, a po stronie pracodawców – właściwy statutowo organ organizacji pracodawców. Tym samym to nie konkretny pracodawca, ale organizacja pracodawców jest stroną puzp i to do niej należy inicjatywa w kwestii zmian, rozwiązania czy wypowiedzenia układu ponadzakładowego. Pozbawiony tego uprawnienia jest natomiast konkretny pracodawca zrzeszony w takiej organizacji.
Wystąpienie z organizacji
Wydawać by się mogło, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta