Czy Brexit zmniejszy sprawność w delegowaniu
Warunki zatrudnienia osób delegowanych z Polski po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej prawdopodobnie się nie zmienią. Przybędzie jednak formalności, które mogą znacznie przedłużyć proces wysyłania pracowników za granicę.
Obywatele Wielkiej Brytanii opowiedzieli się w referendum za wyjściem z Unii Europejskiej. Nie oznacza to, że kraj ten opuści struktury europejskie z dnia na dzień, bo procedury wyjścia pewnie trochę potrwają. Już teraz warto jednak rozważyć, jakie konsekwencje Brexit może rodzić dla delegowania pracowników z Polski i do naszego kraju.
Wielka swoboda
Obecnie przedsiębiorcy mający swoją siedzibę w państwach członkowskich korzystają ze swobody świadczenia usług. To podstawowa zasada rynku wewnętrznego UE zapisana w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Swoboda świadczenia usług obejmuje prawo przedsiębiorstw do ich świadczenia w innym państwie członkowskim, do którego mogą w takim celu tymczasowo delegować swoich podwładnych. Kluczowym elementem wykonawczym tej zasady okazało się delegowanie pracowników na teren innego państwa UE w celu wykonywania usług.
Delegowanie do innego państwa członkowskiego w zakresie świadczenia usług reguluje dyrektywa 96/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 grudnia 1996 r. Zgodnie z zasadą, która legła u podstaw dyrektywy, warunki zatrudnienia pracownika delegowanego nie mogą być mniej korzystne niż obowiązujące w państwie, do którego został wysłany. Dlatego państwa członkowskie zobligowano do przyjęcia w swoich porządkach prawnych regulacji, których celem jest zagwarantowanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta