Lokalny system jest szybszy
Kazimierz Małecki | Jesteśmy w stanie rozliczać transakcje kartami nawet 3–4-krotnie taniej niż globalne organizacje – mówi prezes Krajowej Izby Rozliczeniowej.
Rz: Jaki będzie udział Krajowej Izby Rozliczeniowej w budowaniu krajowego schematu płatniczego?
Kazimierz Małecki: Uczestniczymy aktywnie w pracach nad takim schematem. Decyzje w sprawie schematu krajowego leżą jednak po stronie banków. Utworzeniu go sprzyja także Ministerstwo Rozwoju. Wiele wskazuje na to, że schemat taki zostanie uruchomiony. Otwarte pozostają jeszcze pytania o jego ostateczny kształt. Niedawno zostały rozesłanie zapytania o informacje do podmiotów, które mogłyby być zainteresowane tym przedsięwzięciem. Po otrzymaniu odpowiedzi zostanie przygotowana analiza obejmująca także zarys funkcjonowania schematu. Z założenia ma to być schemat otwarty, m.in. na system płatności mobilnych BLIK, który KIR obsługuje operacyjnie.
Jakie są zalety utworzenia takiego systemu?
Schematy krajowe z powodzeniem funkcjonują w kilkunastu krajach w Europie. Ostatnio takie rozwiązanie zostało uruchomione w Turcji. Lokalny system jest bardziej elastyczny, dzięki czemu może się szybciej dostosowywać do potrzeb i zmian rynkowych niż systemy globalne, gdzie procesy decyzyjne są bardziej złożone i trwają dłużej. Ponadto systemy lokalne są tańsze. KIR, przewidując zainteresowanie systemami lokalnymi, z dużym wyprzedzeniem, bo już w grudniu ubiegłego roku, uruchomił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta