Tęsknota za lirem
Systematycznie rosną nastroje eurosceptyczne i antyniemieckie. Ale Włosi nie chcą opuszczać Unii.
Brexit wywołał obawy przed efektem domina. Wśród kandydatów do opuszczenia Unii wymieniane są najczęściej Austria, Grecja i Włochy. Jednak w porównaniu z majem Włochów domagających się wyjścia z Unii ubyło (spadek z 27 do 25 proc.), a zwolenników pozostania znacznie przybyło (skok z 62 do 67 proc.).
Zdaniem socjologów to głównie efekt strachu wywołanego kampanią medialną, która od miesięcy wieszczy Brytyjczykom Armagedon po Brexicie.
Włoskie małżeństwo z Unią, dziś kompletnie wyprane z uczuć, jest już wyłącznie małżeństwem z rozsądku.
Zdradzeni
W tym roku po raz pierwszy w historii ponad połowa Włochów nie czuje się Europejczykami, obywatelami Unii. Aż 63 proc. uważa, że Bruksela zdradziła Italię. Jeszcze osiem lat temu 58 proc. Włochów darzyło zaufaniem instytucje europejskie, a dziś zaledwie 27 proc.
Analitycy wskazują na kilka głównych przyczyn tego rozczarowania: sposób, w jaki Unia reaguje na falę uchodźców, narzucony przez Niemcy, rujnujący Italię rygor finansowy jako sposób walki z kryzysem i fatalne dla Włochów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta