Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zleceniobiorca z gwarancją minimalnej płacy i podwyżki

28 lipca 2016 | Praca i ZUS | Joanna Torbé
Joanna Torbé, adwokat, Kancelaria Adwokacka Joanna Torbé & Partnerzy
źródło: materiały prasowe
Joanna Torbé, adwokat, Kancelaria Adwokacka Joanna Torbé & Partnerzy

Od przyszłego roku zacznie obowiązywać minimalna stawka wynagrodzenia za godzinę pracy zleceniobiorcy. Trzeba też będzie ewidencjonować czas wykonywania przez niego usług. Warto już teraz pomyśleć o wprowadzeniu zmian do zawartych umów.

Ustawa o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw, która czeka na podpis prezydenta, wprowadza minimalną stawkę wynagrodzenia dla umów zlecenia (art. 734 k.c.) oraz umów o świadczenie usług, do których na podstawie art. 750 k.c. stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zlecenia. Ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

Jednak już teraz trzeba zaplanować sposób wynagradzania i realizacji obowiązków wynikających z dotychczas zawartych umów. Do nich bowiem – jeśli będą trwały na 1 stycznia 2017 r. – również znajdą zastosowanie nowe przepisy.

Waloryzacja na starcie

W ustawie wskazano, że minimalna stawka za godzinę świadczenia usług wynosi 12 złotych. Jednak ta kwota będzie waloryzowana i już w momencie wejścia ustawy w życie będzie wyższa.

Wysokość minimalnej stawki godzinowej, jaka ma obowiązywać w 2017 r., ustalono w kwocie wynikającej ze zwaloryzowania kwoty 12 zł wskaźnikiem wynikającym z podzielenia wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonej na 2017 r. przez wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującą w roku 2016. Takie wyliczenia wskazują, że stawka minimalna zleceniobiorcy w przyszłym roku wyniesie 13 zł. I z taką stawką za godzinę wykonywania usług muszą się liczyć zleceniodawcy.

Będą odstępstwa

Warto sprawdzić, czy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10508

Wydanie: 10508

Spis treści
Zamów abonament