Fiskus źle zinterpretował przepisy o PIT
Kwoty z odpłatnego zbycia składników majątku otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną są przychodem z działalności gospodarczej.
Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 lipca 2016 r. (II FSK 2274/14).
Stan faktyczny
Z wnioskiem o interpretację wystąpiła wspólniczka, która miała zostać komandytariuszem w spółce komandytowej. Tłumaczyła, że w przyszłości wystąpi z tej spółki osobowej, a ta zostanie zlikwidowana. W ramach wystąpienia oraz likwidacji podatniczka otrzyma wynagrodzenie w naturze w postaci akcji spółki komandytowo- akcyjnej (SKA), które zostały odpłatnie nabyte przez spółkę osobową oraz takich, które zostały uprzednio objęte przez spółkę osobową w zamian za wkład pieniężny. Akcje nabyte i objęte zostaną przez wnioskodawczynię odpłatnie zbyte spółce w celu umorzenia (umorzenie dobrowolne).
Podatniczka uważała, że w przypadku odpłatnego zbycia akcji nabytych koszt powinien być ustalony jako ich historyczna wartość podatkowa w spółce osobowej. W tym przypadku znajdzie więc zastosowanie art. 24 ust. 3d ustawy o PIT. Wydatki natomiast, stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT, nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów do momentu odpłatnego zbycia akcji nabytych.
Fiskus nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta