Drogie, ścięte głowy
Słynny Chińczyk Ai Weiwei, znakomity artysta, dysydent i celebryta, stworzył prace specjalnie dla Wiednia.
Korespondencja z Wiednia
Ten widok na długo pozostanie mi w pamięci: wokół stawu przed barokowym pałacem Belvedere stoi siedem brązowych rzeźb przedstawiających gigantyczne zwierzęce łby. Są tu mysz, wół, lew, pies, małpa... Eksponowane na wysokich prętach, jak nabite na pal głowy pokonanych wrogów. Kolejne pięć zgrupowano przed wejściem do budynku. Tu w gromadce wyróżnia się fantastyczny smok. Wszystko tosą zaś symboliczne zwierzęta z horoskopu chińskiego.
Porcelanowe kości
Autorem jest Ai Weiwei, a jego słynny cykl „Głowy Zodiaku" to reinterpretacja rzeźb z XVIII stulecia, którym... ucięto głowy. Kiedyś było ich tuzin, ustawionych wokół basenu fontanny cesarskiej siedziby w Pekinie; ich układ tworzył rodzaj zegara słonecznego. W 1860 r. francuscy i brytyjscy rabusie dokonali dekapitacji – same łby łatwiej było spieniężyć. Z czasem odnalazło się siedem oryginałów, wedle których Ai Weiwei opracował swoją wersję; pozostałe pięć wykreował z wyobraźni....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta