Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Adnotacja w dowodzie rejestracyjnym nie decyduje o prawie do odliczenia VAT

28 lipca 2016 | Dobra Firma
Piotr Kępisty, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.
źródło: materiały prasowe
Piotr Kępisty, konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Jeśli przedsiębiorca chce uwzględniać w całości podatek naliczony od wydatków związanych z samochodem, to auto musi mieć w dokumentach wpis VAT-1 albo VAT-2. Jego brak nie pozbawia jednak prawa do odliczenia daniny w pełnej wysokości.

Podatnik jest uprawniony do odliczenia 100 proc. kwoty podatku naliczonego od wydatków związanych w szczególności z pojazdami samochodowymi, które spełniają określone warunki techniczne. Pojazd taki powinien m.in. posiadać w dowodzie rejestracyjnym odpowiednią adnotację (VAT-1 albo VAT-2). Czy brak takiej adnotacji (lub nieaktualna adnotacja) pozbawia prawa do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości? – pyta czytelnik.

Zasadą jest, że od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przysługuje podatnikowi prawo do odliczenia 50 proc. kwoty podatku naliczonego. Chodzi m.in. o wydatki na nabycie pojazdu samochodowego, nabycie paliw silnikowych, oleju napędowego, gazu, a także wydatki związane z naprawą i konserwacją auta. Przyjęty 50-proc. limit jest konsekwencją założenia, że każdy pojazd samochodowy może służyć zarówno do działalności opodatkowanej, jak i do celów prywatnych podatnika. Z uwagi na trudność określenia (i zweryfikowania) zakresu w jakim pojazdy są używane do każdego z tych celów, zdecydowano się na przyjęcie sztywnego limitu odliczenia podatku naliczonego.

W dwóch przypadkach

Nie oznacza to jednak, że podatnik pozbawiony jest prawa do odliczenia 100 proc. kwoty podatku naliczonego. Prawo to przysługuje mu m.in. w sytuacji, gdy pojazd samochodowy wykorzystywany jest wyłącznie do jego działalności gospodarczej....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10508

Wydanie: 10508

Spis treści
Zamów abonament