Porozumienie o rozstaniu nie zwalnia z wypłaty odprawy
Nawet jeśli pracownik podpisze porozumienie stron w sprawie rozwiązania umowy, nie oznacza to, że nie należy mu się odprawa pieniężna. Ma do niej prawo, gdy przyczyną rozwiązania umowy są np. trudności ekonomiczne pracodawcy.
Jeśli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 osób i zwalnia choćby jedną z nich, przysługuje jej odprawa. Należy ją wypłacić zarówno przy zwolnieniach grupowych, jak i indywidualnych, gdy czynniki niedotyczące podwładnego są wyłącznym powodem rozstania. Odprawa należy się zarówno przy rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę, jak i przy porozumieniu stron.
Ważny staż
Zasady wypłaty odpraw pieniężnych określa ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 192 ze zm.; dalej: ustawa). Zgodnie z jej art. 8 ust. 1 pracownik, z którym rozwiązano umowę w ramach zwolnienia grupowego, ma prawo do odprawy w wysokości wynagrodzenia:
- jednomiesięcznego, jeżeli był zatrudniony u pracodawcy krócej niż 2 lata,
- dwumiesięcznego, gdy pracował w firmie od 2 do 8 lat,
- trzymiesięcznego, jeśli przepracował tam ponad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta