Większość miast chce, aby gimnazja pozostały
72 proc. miast sprzeciwia się likwidacji gimnazjów, a 96 proc. jest za objęciem 6-latków subwencją szkolną – wynika z badania Związku Miast Polskich.
Michał Cyrankiewicz
Posiedzenie zarządu Związku Miast Polskich, które odbyło się 22 lipca w Sokołowie Podlaskim, poświęcone było niemalże w całości zapowiadanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej reformie oświaty. Przedstawiono na nim także wyniki badania ankietowego miast-członków Związku dotyczącego planowanych przez rząd Beaty Szydło zmian w systemie oświaty. Wynika z nich, że 72 proc. badanych opowiada się przeciwko likwidacji gimnazjów, 96 proc. jest za objęciem dzieci sześcioletnich subwencją szkolną. Ponadto 94 proc. respondentów jest za skierowaniem do Trybunału Konstytucyjnego przepisów uzależniających decyzję gminnych władz dotyczących organizacji sieci szkół od zgody kuratora oświaty.
W posiedzeniu zarządu wzięła udział Anna Zalewska, minister edukacji narodowej.
Bez konsultacji
– Samorządy nie są współautorami proponowanych przez MEN zmian w organizacji oświaty –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta