Nie ma rewolucji w odwołaniach
Nowelizacja prawa zamówień publicznych, która weszła w życie 28 lipca wprowadza, m.in. zmiany dotyczące środków ochrony prawnej.
Dotychczas w przypadku zamówień krajowych, tj. takich, których wartość nie przekraczała kwot określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy Prawo zamówień publicznych (od 1 stycznia 2016 r. dla robót budowlanych jest to 5 225 000 euro, dla dostaw i usług - 135 000 euro lub 209 000 euro – dla pewnych grup zamawiających), wykonawca mający interes w uzyskaniu zamówienia, który poniósł lub mógł ponieść szkodę, w wyniku działania lub zaniechania zamawiającego, mógł wnieść odwołanie wyłącznie wobec czynności:
- § 1wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki lub zapytania o cenę,
- § 2 opisu sposobu dokonywania oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu,
- § 3 wykluczenia odwołującego z postępowania o udzielenie zamówienia lub
- § 4 odrzucenia oferty odwołującego.
Tak stanowił art. 180 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej PZP).
Ratunek dla wykonawcy
Konsekwencją tego przepisu było to, iż wykonawca nie mógł wnieść odwołania, np. na wadliwy opis przedmiotu zamówienia, który naruszał zasady uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców, a także na wybór oferty najkorzystniejszej w postępowaniu. Środkiem, który miał rekompensować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta